Polacy na zapleczu niemieckiej Ekstraklasy – Tag 29

Świąteczna kolejka 2. Bundesligi już za nami. Derby Dolnej Saksonii zwycięskie dla gospodarzy, FCN odczarowuje Grundig Stadion. Kolejny gwóźdź do trumny Karlsruhera wbił John Verhoek, a Union przerwał serię spotkań bez wygranej. Stuttgart wraca na fotel lidera, wygrywając z walczącą Arminią. Prócz tego sprawdźcie także, jak w ten weekend spisywali się Polacy i piłkarze polskiego pochodzenia.

Szaleńcza walka zaostrza się z każdym nadchodzącym spotkaniem, których z każdym dniem pozostaje mniej. Hannover za wszelką cenę stara się wygrywać, aby po roku absencji powrócić do krajowej elity. W Wielką Sobotę piłkarze André Breitenreitera w derbowym spotkaniu pokonali Eintracht Brunszwik 1:0 po bramce Niclasa Füllkruga. Eintracht doznał pierwszej porażki po dziewięciu spotkaniach bez przegranej.

Tak padła jedyna bramka w derbach Dolnej Saksonii:

Grająca w osłabieniu drużyna Michaela Köllnera (w 49′ minucie z powodu ujrzenia czerwonej kartki boisko musiał opuścić Patrick Kammebauer) pokonała balansujące w pobliżu strefy spadkowej Erzgebirge Aue. Wygraną der Clubowi zagwarantował wprowadzony na boisko w 57. minucie meczu Cedric Teuchert. Domenico Tedesco po czterech wygranych oraz remisie doznał pierwszej porażki.

Trzeci dzień rozgrywek 29. kolejki zaczniemy od najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce na drugoligowych boiskach. Union Berlin przerwał serię trzech spotkań bez wygranej i nie dał się pokonać Kaiserslautern na swoim terenie, ogrywając ich 3:1. Ten wynik zagwarantował Berlińczykom trzecie miejsce po tej kolejce.

St. Pauli w ostatniej chwili zagwarantowało sobie trzy punkty, wygrywając z Würzburger Kickers 1:0 po bramce Christophera Buchtmanna z 87. minuty. Zawodnicy Bernda Hollerbacha w rundzie rewanżowej nie wygrali ani jednego spotkania. Plasują się na 13. miejscu i mają 32 punkty. 13 miejsce nie brzmi tak źle, prawda? Jednak zagłębiając się bardziej w ligową tabelę dostrzegamy, że Erzgebirge Aue także ma tę samą liczbę punktów, a plasuje się na 16. lokacie gwarantującej możliwość udziału w barażach o utrzymanie.

Heidenheim powróciło do domu z pełną pulą punktów po wyjeździe do Karlsruhe. Skromna wygrana podopiecznych Franka Schmidta przybliża drużynę, w której występuje Oskar Zawada, do spadku do 3. Ligi.

VfL Bochum po czterech remisach odnotowuje pierwszą wygraną, a ich ofiarą padło dobrze spisujące się w tym sezonie SpVgg Greuther Fürth. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Thomas Eisfeld już w 18. minucie spotkania.

W Dreznie i Monachium doszło do podziału punktów – TSV zremisowało z SV Sandhausen, a pod nieobecność Sebastiana Boenischa dość dobrze spisał się dziewiętnastoletni Marin Pongracic, dotychczas reprezentant Regionalliga Bayern (4. liga niemiecka).

Dynamo Drezno odrobiło straty w postaci bramki na 0:1, zdobytej przez Christiana Gartnera. Stefan Kutschke zdobył swoją 16. bramkę, jednak to nie przybliżyło go do liderującego w klasyfikacji strzelców Simona Terodde.

Jak to się mówi, najlepsze zawsze zostaje na koniec. Chociaż kto się spodziewał, że jedna z najsłabszych sił w lidze będzie tak długo stawiała opór o wiele silniejszemu przeciwnikowi?

Arminia Bielefeld pokazała, że nie zawsze ten z niższej pozycji nie może nie sprawić problemu komuś „większemu”. Najpierw dość niespodziewanie wyszli na prowadzenie w 15. minucie meczu, aby godzinę potem, po dwóch straconych bramkach, doprowadzić do rezultatu dającego punktową zdobycz. Jednak to nie wystarczyło, Simon Terodde na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu, która przyniosła zwycięstwo die Schwaben.

Oto „krótka historia” Daniela Davariego, goalkeepera gospodarzy:

sobota 15.04, godz 13:00

• Hannover 96 1-0 Eintracht Brunszwik

[32′ Niclas Füllkrug]
    Artur Sobiech (Hannover) w 78. minucie zmienł strzelca jedynej bramki, a w drugiej minucie doliczonego czasu ujrzał pierwszą żółtą kartkę. Ciągła nieobecność Adama Matuszczyka w kadrze Eintrachtu.

• 1. FC Nürnberg 2-1 Erzgebirge Aue

[24′ Tobias Kempe, 51′ Mario Kvesic, 82′ Cedric Teuchert]
    brak polskich zawodników.

niedziela 16.04, godz 13:30

• VfL Bochum 1-0 Greuther Fürth

[18′ Thomas Eisfeld]
    W kadrze Bochum z powodu urazu mięśnionego zabrakło Pawła Dawidowicza.

• Dynamo Drezno 1-1 Fortuna Düsseldorf

[17′ Christian Gartner, 77′ Christian Gartner]
    Adam Bodzek (Fortuna) rozegrał całe spotkanie, a w 68. minucie arbiter główny uraczył zawodnika żółtym kartonikiem.

• Karlsruher SC 0-1 1. FC Heidenheim

[67′ John Verhoek]
    Oskar Zawada (KSC) z wysokości ławki rezerwowych oglądał, jak jego zespół ulegał na własnym boisku. Mathias Wittek (FCH) rozegrał cały mecz. Zespół FCH do lat 19, gdzie gra Leon Jankowski, kolejne ligowe spotkanie rozgrywa 29.04. Ich rywalem jest SV Waldhof Mannheim.

• TSV 1860 Monachium 1-1 SV Sandhausen

[45+1′ Kai Bulow, 82′ Markus Karl]
    Z racji zawieszenia, na boisku w bloku defensywnym TSV zabrakło Sebastiana Boenischa. Kuba Kosecki na murawie pojawił się w 71. minucie, a Daniel Łukasik (obaj SVS) zagrał pierwsze 53 minuty meczu.

• St. Pauli 1-0 Würzburger Kickers

[87′ Christopher Buchtmann]
    Waldemar Sobota (St. Pauli) na murawie spędził całe 90 minut. Drugiego z Polaków, Roberta Wulnikowskiego (Kickers) zabrakło z powodu kontuzji kolana, która z gry wyklucza go do końca rozgrywek.

• Union Berlin 3-1 1. FC Kaiserslautern

[14′ Damir Kreilach, 68′ Marcel Gaus, 85′ Sebastian Polter, 88′ Philipp Hosiner]
    Kacper Przybyłko (FCK) na boisku pojawił się już w 20. minucie, zmieniając kontuzjowanego Osayamena Osawe.

poniedziałek 17.04, godz 20:15

• Arminia Bielefeld 2-3 VfB Stuttgart

[15′ Christoph Hemlein, 51′ Alexandru Maxim, 54′ Simon Terodde, 73′ Reinhold Yabo, 89′ Simon Terodde]
    Na boisku ujrzeliśmy jednego z dwóch Orzełków – Marcina Kamińskiego, defensora VfB Stuttgart. Tomasz Hołota ponownie nie znalazł się w kadrze meczowej Arminii.

Poniżej prezentujemy tabelę, z której, prócz „najbardziej” pewnego spadku Karlsruhe i prawdopodobnego Arminii nie widać… tak naprawdę nic. Pierwsza trójka, w sumie czwórka (a nawet i piątka), nie ma zamiaru składać broni do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki.