Polacy na zapleczu niemieckiej Ekstraklasy – Tag 30

„Jubileuszowa”, bowiem już 30., kolejka 2. Bundesligi już za nami. Emocji, zresztą jak co kolejkę, nie brakowało, podobnie jak bramek, a nawet… i kartek. Mathias Wittek strzela swojego pierwszego gola w tym sezonie! Derby Frankonii na remis, Kosa pomaga swojej drużynie pogrążyć Karlsruher SC, a mecz „na szczycie” kończy się pewną wygraną Stuttgartu. Sprawdźcie, jak w tym tygodniu spisali się poszczególni Polacy na zapleczu niemieckiej Ekstraklasy.

Piątkowy wieczór najwięcej działo się chyba w Düsseldorfie, gdzie miejscowa Fortuna musiała uznać wyższość FC St. Pauli, kończąc to spotkanie w 9 (!!). Spotkanie na dobrą sprawę zaczęło się na pół godziny przed jego końcem – boisko opuszczał wówczas Adam Bodzek, który ujrzał drugą żółtą kartkę w tym meczu. Mimo pierwszego osłabienia gospodarze za sprawą wypożyczonego z Hannoveru André Hoffmanna wyszli na prowadzenie. Jednak to zdało się na nic, gdyż sześć minut później padła bramka wyrównująca, a po kolejnych czterech minutach Fortuna grała już w dziewięciu. Tuż po zejściu Hoffmanna padło drugie trafienie dla gospodarzy,a  wynik zamknął Aziz Bouhaddouz w trzeciej minucie doliczonego czasu gry.

Mniejsze emocje działy się na dwóch pozostałych boiskach – w Kaiserslautern i Fürth padły wyniki 1:0, a każdą z tych bramek… zdobyli gracze drużyn przeciwnych. Warto również wspomnieć, że strzelec samobójczej bramki dla Kaiserslautern, Christian Gytkjaer, miał możliwość dać swojej drużynie prowadzenie w 43. minucie… Cóż, nie będzie to spotkanie, które będzie miło wspominał.

Arminia Bielefeld nadrobiła dwubramkową stratę w spotkaniu z 1. FC Heidenheim, zabierając do domu arcyważny punkt w kwestii walki o utrzymanie się w lidze.

Hannover w ostatniej chwili stracił możliwość powrócenia na fotel lidera, a to wszystko za sprawą zdobytej w czwartej minucie dogrywki bramki Dimitrija Nazarova. Jest to ósma bramka Azerbejdżanina w obecnej kampanii.

Szanse Karlsruhera SC na pozostanie w lidze są już praktycznie zerowe – w niedzielne popołudnie na łopatki rozłożyli ich piłkarze Kenana Kocaka, a jedną z bramek zdobył wprowadzony na boisko w 64. minucie meczu Kuba Kosecki.

Niewiele mniej emocji działo się w Brunszwiku, gdzie Christoffer Nyman niemal samodzielnie zagwarantował swojej drużynie trzy oczka, dokładając do swojego dorobku strzeleckiego odpowiednio 9. i 10. bramkę. „Ofiarą” Szweda padł zespół VfL Bochum.

Würzburger Kickers miał dobrą szansę, aby w końcu przerwać serię spotkań bez zwycięstwa – w derbowym spotkaniu z 1. FC Nürnberg wyglądali o wiele lepiej na boisku, jednak, cytując treść tweeta z oficjalnego konta klubu: „bramka padła z niczego”.

Lepszego startu w nowy tydzień nie mogli sobie wymarzyć sympatycy VfB Stuttgart – ich drużyna pewnie pokonała Union Berlin, odskakując Eintrachtowi Brunszwik i Hannoverowi 96 na trzy punkty. Unionowi właśnie tych trzech oczek (a także odrobinę lepszego bilansu bramkowego) brakuje do jednej z lokat dających (nie)bezpośrednią możliwość awansu do Bundesligi.

Mecz na dobrą sprawę został „rozegrany” w cztery minuty – Alexandru Maxim strzałem z 20 metrów pokonał goalkeepera gości. Cztery minuty potem Simon Terodde, po zagraniu od Josipa Brekaly, zdobył swoją dwudziestą bramkę w tej kampanii drugiej Bundesligi. Union do roboty zabrał się w drugiej połowie meczu, jednak tylko jeden z siedmiu strzałów na bramkę znalazł się w bramce. Jednakże Daniel Ginczek po dziesięciu minutach od bramki kontaktowej zakończył spotkanie, do trzech asyst zdobytych w tym sezonie, dołożył drugą bramkę.

piątek 21.04, godz 18:30

• Fortuna Düsseldorf 1-3 St.Pauli

[72′ André Hoffmann, 78′ Philipp Ziereis, 83′ Christopher Buchtmann, 90+3′ Aziz Bouhaddouz]
    Adam Bodzek (Fortuna) opuścił boisko po 66 minutach gry z powodu ujrzenia drugiej żółtej kartki (pierwszą zobaczył w 39. minucie). Waldemar Sobota (St. Pauli) rozegrał cały mecz.

• Erzgebirge Aue 2-2 Hannover 96

[3′ Waldemar Anton, 35′ Pascal Köpke , 59′ Martin Harnik, 90+4′ Dimitrij Nazarov]
    Artur Sobiech (Hannover) na boisku pojawił się w 80. minucie.

• 1. FC Heidenheim 2-2 Arminia Bielefeld

[46′ Florian Dick (sam.), 57′ Mathias Wittek, 58′ Tom Schütz, 61′ Fabian Klos]
    Mathias Wittek spędził na boisku całe 90 minut, oraz zdobył swoje premierowe trafienie w obecnej kampanii 2. Bundesligi. Drużyna U19, gdzie gra Leon Jankowski (obaj FCH) w najbliższą sobotę (29.04) rozgrywa spotkanie w Bundeslidze do lat 19. Tomasz Hołota nieprzerwanie poza kadrą meczową Arminii.

niedziela 23.04, godz 13:30

• Eintracht Brunszwik 2-0 VfL Bochum

[46′ Christoffer Nyman, 87′ Christoffer Nyman (k.)]
    W osiemnastkach meczowych zabrakło obu OrzełkówAdama Matuszczyka (Eintracht) i Pawła Dawidowicza (VfL Bochum).

• SV Sandhausen 4-0 Karlsruher SC

[17′ Richard Sukuta-Pasu, 33′ Thomas Pledl, 68′ Richard Sukuta-Pasu, 90′ Jakub Kosecki]
    Oskar Zawada (KSC) jako jedyny z Polaków nie pojawił się na boisku, spędzając cały mecz na ławce rezerwowych. Kuba Kosecki został wprowadzony na murawę w 64. minucie, aby po niespełna dwudziestu minutach zdobyć drugą bramkę w obecnej kampanii 2. Bundesligi. Daniel Łukasik (obaj SVS) na boisku zjawił się w 80. minucie.

• Würzburger Kickers 1-1 1. FC Nürnberg