Polacy na zapleczu niemieckiej Ekstraklasy – Tag 33

33. kolejka 2. Bundesligi już za nami, boiskowe emocje osiągnęły swoje apogeum, co przelało się w wiele boiskowych emocji. Eintracht Brunszwik zalicza największą wpadkę sezonu, Würzburger Kickers spada do strefy spadkowej i tylko cud mógłby uratować ich z opresji. Sprawdźcie, który z polskich snajperów odnalazł drogę do bramki i jak spisywali się inni jego rodacy.

Może zaczniemy od czegoś, co sprawiło chyba największą niespodziankę w tej kolejce. Dla jednych to „katastrofa w Bielefeld”, dla drugich wręcz przeciwnie, istne święto. Do pierwszych śmiało można zaliczyć sympatyków Eintrachtu Brunszwik, który został wręcz zmiażdżony przez Arminię Bielefeld. Na SchücoArena po ostatnim gwizdku widniał wynik 6:0 dla gospodarzy.

Mecz zaczął się bardzo niefortunnie dla BTSV – już w 13. minucie na prowadzenie wychodzili gospodarze, a piłka do siatki wpadła przez rykoszet defensora przyjezdnych. Z każdą kolejną chwilą było gorzej, chociaż wynik po pierwszej przerwie dawał możliwość nadrobienia straty (2:0).

Reinhold Yabo miał szansę na klasycznego hat-tricka, jednak pomiędzy jego trzy trafienia w ciągu 11 minut (65’/67’/76′), Keanu Staude także dopisał się na listę strzelców (71′). Mimo to Eintracht nadal liczy się w kwestii awansu do Bundesligi, ma sześć punktów przewagi nad czwartym Unionem Berlin.

Niemniej emocji działo się w Karlsruhe, gdzie miejscowe KSC podejmowało Dynamo Drezno. Ten mecz, pomimo jego końcowego rezultatu, na pewno na długo zapadnie w pamięci Oskarowi Zawadzie – polski zawodnik zdobył swoje dwie pierwsze bramki.

Golkiper gospodarzy, Dirk Orlishausen, w 12. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Stefana Kutschke, jednak Jannik Müller dopadł do sparowanej piłki i wpakował ją do siatki, doprowadzając do remisu. Niecałe pół godziny później Akaki Gogia wykorzystał rzut karny (35′), a dwie minuty później doprowadził do wyniku 3:1 dla swojej drużyny. KSC wzięło się w garść dopiero na kilka minut przed końcem meczu – Oskar zdobył swoją drugą bramkę w 89. minucie, z niewielkiego dystansu pokonując bramkarza przeciwnika, a dwie minuty później Gaëtan Krebs wykorzystał (trzeci w tym meczu) podyktowany rzut karny po zagraniu ręką jednego z graczy Dynama.

Bramka Oskara Zawady, dająca prowadzenie jego drużynie:

Oskar Zawada Goal HD – Karlsruher 1-0 SG Dynamo… przez Football–Live

Mecz „na szczycie” zaplecza niemieckiej Ekstraklasy zakończył się korzystnie dla gospodarzy, którzy mimo to nie zyskali pozycji lidera. Na HDI-Arena padł rezultat 1:0, który jeszcze w pierwszej odsłonie spotkania zagwarantował Felix Klaus (41′). Spotkanie było bardzo wyrównane, i pomimo wyniku, żadna z drużyn nie może być zawiedziona – oba zespoły stoją przed możliwością bezpośredniego powrotu do niemieckiej elity.

Zasmucającym faktem jest to, że Artur Sobiech od przyszłego sezonu nie będzie bronił barw Hannoveru 96. Klub nie przedłużył wygasającej umowy z polskim napastnikiem.

Union Berlin stracił swoją ostatnią szansę na walkę o 3. miejsce – uległ na własnym boisku 0:1 1. FC Heidenheim, a przy bramce Sebastiana Griesbecka spory udział miał mający przeszłość w polskiej Ekstraklasie Denis Thomalla.

TSV Monachium po 33. kolejce 2. Bundesligi plasuje się na 16. miejscu, dającym możliwość udziału w barażach o utrzymanie. Na Allianz Arena w meczu przeciwko VfL Bochum padł wynik 1:2. Ciekawostką jest fakt, że wynik otworzył wychowanek TSV, Peniel Mlapa (31′).

1. FC Nürnberg w dość przykry sposób pożegnało na własnym boisku kończącego karierę Raphaela Schäfera, przegrywając z Fortuną Düsseldorf 2:3. Mimo wygranej Fortuny, piłkarze Friedhelma Funkela do der Clubu tracą trzy oczka.

Beniaminek z Würzburga pogorszył swoją sytuację, przegrywając z SV Sandhausen 0:1. Piłkarze Bernda Hollerbacha w rundzie rewanżowej nie wygrali ani jednego spotkania, stopniowo spadając z 6. lokaty, jaką mieli po 17 kolejkach 2. Bundesligi. Rothosen tracą dwa punkty do znajdującego się lokatę wyżej TSV Monachium i tylko cud w Stuttgarcie mógłby zmienić ich obecne położenie.

Erzgebirge Aue odnotowało ważną wygraną nad 1. FC Kaiserslautern, przeskakując na w miarę bezpieczną 13. pozycję w tabeli. Mario Kvesić w 59. minucie doprowadził do 10. wygranej Fiołków w tym sezonie.

Mamy kolejną dość przykrą wiadomość: Kacper Przybyłko w piątek musiał przejść kolejną operację stopy, dlatego zabrakło go w dzisiejszym meczu. Także zabraknie go za tydzień, gdzie FCK podejmie u siebie der Club.

St. Pauli i Greuther Fürth jako jedyni podzielili się punktami. Na Millerntor-Stadion padł wynik 1:1.

niedziela 14.05, godz 15:30

• Erzgebirge Aue 1-0 1. FC Kaiserslautern

[59′ Mario Kvesić]
    Brak polskiego napastnika, Kacpra Przybyłki, w kadrze FCK.

• Arminia Bielefeld 6-0 Eintracht Brunszwik

[13′ Jan Hochscheidt (sam.) 24′ Julian Börner, 65′ Reinhold Yabo, 67′ Reinhold Yabo, 71′ Keanu Staude, 76′ Reinhold Yabo]
    Standardowy brak Tomasza Hołoty w kadrze Arminii i  Adama Matuszczyka w Eintrachcie.

• Hannover 96 1-0 VfB Stuttgart

[41′ Felix Klaus]
    Artur Sobiech już został pożegnany przez drużynę Hannoveru, a dziś na boisku spędził 12 minut (pojawił się w 82′, doliczono 4 minuty). Marcin Kamiński (Stuttgart) rozegrał pełen mecz.

• Karlsruher SC 3-4 Dynamo Drezno

[7′ Oskar Zawada, 13′ Jannik Müller, 34′ Akaki Gogia (k.), 37′ Akaki Gogia, 80′ Jannik Müller, 89′ Oskar Zawada, 90+1′ Gaëtan Krebs]
    Oskar Zawada (KSC) rozegrał kolejny pełny, a w dodatku świetny, mecz.

• TSV 1860 Monachium 1-2 VfL Bochum

[31′ Peniel Mlapa, 34′ Abdoulaye Ba, 79′ Tom Weilandt]
    Sebastian Boenisch (TSV) został wygryziony ze składu przez młodego Marina Pongračićia, a Pawła Dawidowicza (Bochum) w kadrze brakuje z powodu kontuzji.

• 1. FC Nürnberg 2-3 Fortuna Düsseldorf

[14′ Abdelhamid Sabiri, 27′ Jerome Kiesewetter, 70′ Rouwen Hennings, 75′ Kevin Möhwald, 88′ Alexander Madlung]
    Adam Bodzek (Fortuna) rozegrał kolejną pełną partię.

• St. Pauli 1-1 Greuther Fürth

[37′ Robert Žulj, 70′ Lasse Sobiech]
    Waldemar Sobota (St. Pauli) opuścił boisko po 66 minutach gry.

• Union Berlin 0-1 1. FC Heidenheim

[82′ Sebastian Griesbeck]
    Mathias Wittek pełny mecz, Leon Jankowski (obaj FCH) tydzień temu wraz z zespołem U19 wygrał z rówieśnikami z Sandhausen. Wczoraj miał odbyć się mecz pomiędzy 1. FC Heidenheim U19, a VfR Aalen U19, jednak został on przełożony.

• Würzburger Kickers 0-1 SV Sandhausen

[20′ Korbinian Vollmann]
    Kuba Kosecki i Daniel Łukasik rozpoczęli mecz na ławce rezerwowych, na boisku pojawiając się dopiero w drugiej odsłonie starcia (Kuba w 79′, a Daniel w 56′).

FC Ingolstadt to drugi spadkowicz z Bundesligi. Piłkarze z Bawarii dołączą do „wyeliminowanych” w poprzednim tygodniu SV Darmstadt. MSV Duisburg oraz Holstein Kiel z kolei awansują o poziom, powracając na zaplecze niemieckiej Ekstraklasy. Kwestia miejsc barażowych nie jest do końca jasna – SSV Jahn Regensburg (3. Liga) ma dwa punkty przewagi nad czwartym 1. FC Magdeburg, a Hamburger SV traci tyle samo punktów do VfL Wolfsburg, FSV Mainz i FC Augsburg. HSV od barażu uratować może tylko i wyłącznie zwycięstwo z Wilkami.