Euro U21 – podsumowanie. Największe zaskoczenia, rozczarowania. Jak wypadliśmy?

Karol Linetty, fot. wyborcza.pl

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Kończą się mistrzostwa i sportowe eventy. Czasami po ich finiszu możemy odetchnąć z ulgą, gdyż ich organizacja i oprawa pozostawiały wiele do życzenia. Czasami jest nam przykro, bo skończyło się coś wspaniałego i prędko nie wróci. Jak było w tym przypadku? Podsumujmy UEFA EURO U21 w Polsce – wzloty i upadki, największe zaskoczenia i rozczarowania, najpiękniejsze bramki. Co podobało się nam, a co Wam?

Aby podsumować najważniejszą od 2012 roku piłkarską imprezę zorganizowaną w Polsce, zasięgnęłyśmy opinii przede wszystkim od Was. Tak jak my, jeździliście na mecze, kibicowaliście lub udzielaliście się jako wolontariusze i sami dobrze wiecie, jak wyglądało to z Waszej perspektywy. Właśnie dlatego o ocenę poprosiliśmy Was, tworząc serię ankiet. Jesteście ciekawi, jak wypadło UEFA EURO U21 oczyma naszej redakcji oraz kibiców?

Komu najmocniej kibicowaliście?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – większość z Was ściskanie kciuków zostawiła na czas rozgrywania meczów przez Polaków. Postanowiłyśmy jednak nie iść na łatwiznę i w naszej sondzie dałyśmy Wam możliwość zaznaczenia więcej niż jednej reprezentacji.

Dobra wiadomość jest taka, że żadna z drużyn nie pozostała bez Waszego wsparcia. Zastanawiacie się pewnie czy jest zatem jakaś zła wiadomość – na szczęście nie ma. 😉

Na pytanie „komu kibicowałeś/aś podczas Euro U21?” odpowiedzieliście następująco:

Polsce [15 głosów] – 24%
Hiszpanii [14 głosów] – 23%
Niemcom [12 głosów] – 19%
Włochom [6 głosów] – 10%
Portugalii [3 głosy] – 5%
Macedonii [3 głosy] – 5%
Szwecji [2 głosy] – 3%
Anglii [2 głosy] – 3%
Serbii [2 głosy] – 3%
Słowacji [1 głos] – 2%
Danii [1 głos] – 2%
Czechom [1 głos] – 2%

Reprezentacja Polski U21

fot. przegladsportowy.pl

Jak oceniliście organizację UEFA EURO U21 w Polsce?

To, jak kibice widzą imprezę sportową, jest niesamowicie ważne – zarówno dla opinii samych tego typu imprez, jak i kwestii dotyczących promocji kraju. W tym przypadku naszego własnego. Nie wiemy ilu z Was oceniło „nasze mistrzostwa” lepiej niż naprawdę uważało tylko dlatego, że były organizowane przez Polskę, ale wynik i tak jest zachwycający. Nikt z głosujących nie stwierdził, że było gorzej niż dobrze.

Na pytanie dotyczące organizacji Euro odpowiedzieliście, że było…

Świetnie! [11 głosów] – 50%
Dobrze. [11 głosów] – 50%
Średnio. [0 głosów] – 0%
Dość słabo. [0 głosów] – 0%
Fatalnie. [0 głosów] – 0%

A jak było naszym zdaniem?

Spójrzmy prawdzie w oczy – o Polakach, niestety często też niesłusznie, w Europie i na świecie mówi się różnie. Przed rozpoczęciem wielkich mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku wielu miało obawy, tymczasem okazało się, że… wyszło dużo lepiej, niż spodziewali się nawet sami nasi rodacy. Udowodniliśmy światu, że potrafimy zorganizować imprezę na najwyższym poziomie, podczas gdy bardziej od nas zawodzić potrafili ci, od których oczekiwano znacznie więcej.

Tak było i tym razem. Polska stanęła na wysokości zadania. W gotowości na wszystko i z naszą wrodzoną gościnnością zaprosiliśmy do kraju nad Wisłą kibiców z całej Europy, którzy naprawdę chętnie i tłumnie dotarli, aby dobrze się bawić. I to nie tylko obywatele terenów okalających Polskę. Spore ilości fanów nadciągnęły także z państw o wiele dalszych niż nasi sąsiedzi. Z tego co mówi zdecydowana większość, było świetnie.

Nie mamy powodów do narzekania. Podczas całej imprezy nie zaliczyliśmy jako gospodarz żadnej większej, technicznej wpadki. W Europie bardzo podobał się również nasz piłkarski entuzjazm i pełne kibiców stadiony. Nie doszło także do bezpośrednich zagrożeń oraz skandali.

Aczkolwiek, żeby nie było za słodko (wystarczy już, że nasza strona jest różowa)… podczas naszych wyjazdów zauważyłyśmy kilka drobiazgów, które mogły zostać poprawione, ale tak naprawdę nie wpływają one znacząco na jakość imprezy jako całości:

Z meczu na mecz coraz ciężej było znaleźć stewardów. Nie mamy pojęcia jak to się stało i dlaczego – podczas pierwszych meczów byli oni dosłownie wszędzie i chcieli pomagać kibicom nawet wtedy, gdy tego nie potrzebowali. Obok zawsze był ktoś, kto pokierował i wytłumaczył jak dotrzeć do stadionu lub na właściwą trybunę. Im dłużej trwały jednak mistrzostwa, tym ciężej było natrafić na przyjaznych pomocników, nikt także nie rozdawał już broszur asystentów kibica, choć może jest to zwyczajne zrządzenie losu. Mówimy jednak o tym, co zaobserwowałyśmy podczas wyjazdów jako kibice.

Miejscami brakowało drogowskazów w głębi miast. Wokół stadionów zazwyczaj aż roiło się od plakatów informujących jak dotrzeć na obiekt, nawet wtedy, gdy był on już na horyzoncie i bez problemu można było go odnaleźć. Potrzebne były one jednak najczęściej w centrach miast, np. na dworcach czy w najpopularniejszych punktach.

Rozczarował nas niekryty, niezbyt urodziwy stadion w Bydgoszczy. Obiekt budowany w starym stylu, w dodatku z bieżnią. Podczas Euro bardzo podobała nam się bliskość murawy na innych stadionach, której nie zaznałyśmy w Bydgoszczy. Oprócz szerokiej na kilka metrów oddalającej trybuny od boiska bieżni, swoim bytem smuciła nas także luka między pierwszym rzędem krzesełek a barierkami, które były dość wysokie, przez co niższe osoby siedzące w niższych rzędach miały znacznie ograniczoną widoczność, co potęgowała obecność bieżni. Większość tego, co działo się na murawie, musiałyśmy śledzić na pobliskim telebimie, pomimo że znajdowałyśmy się na trybunach (a mama mówiła: pij mleko, bo nie urośniesz).

fot. PZPN

Największe zaskoczenia Euro U21

Sonda powstawała przed finałem turnieju, stąd zabrakło w niej opcji o szokującym wyniku ostatniego meczu. Gdyby się tam jednak znalazła, jesteśmy niemalże pewne, że to właśnie zwycięstwo Niemców nad Hiszpanami uznalibyście za największe zaskoczenie Euro U21.

Was tymczasem mocno zdziwiła niesamowite zainteresowanie kibiców imprezą. Szczerze mówiąc, nas też. Spodziewałyśmy się co prawda, że będzie się działo, tymczasem atmosfera była prawie tak gorąca jak podczas dorosłego Euro. Stadiony nie były puste nawet na meczach, których nie rozgrywali biało-czerwoni. I frekwencję tę podwyższali nie tylko przyjezdni fani swoich drużyn, ale także Polacy, po prostu kochający futbol w różnych wydaniach.

Największym zaskoczeniem Euro U21 było według Was…

Olbrzymie zainteresowanie kibiców turniejem [11 głosów] – 31%
Zwycięstwo Czechów z Włochami [10 głosów] – 29%
Mocna reprezentacja Słowacji [10 głosów] – 29%
Coś innego [2 głosów] – 6%
Niesamowita wręcz siła Hiszpanów [1 głos] – 3%
Remis Polaków ze Szwedami (poprzednimi mistrzami Europy U21) [1 głos] – 3%

Galeria kibiców

[the_ad id=”2506″]


Największe rozczarowania Euro U21

Sytuacja jest podobna – gdyby wśród opcji znalazła się przegrana Hiszpanów w finale, spora część z Was z pewnością chętnie kliknęłaby właśnie na tę możliwość, ale… w tym przypadku wydaje nam się, że opcja, która zwyciężyła, i tak pozostałaby taka sama. Najbardziej zawiedliście się faktem, że Polska młodzieżowa reprezentacja nie poradziła sobie i nie wyszła nawet z grupy. Nie dziwimy się – nas również bardzo to boli.

Największym rozczarowaniem Euro U21 wybraliście…

Brak awansu Polaków do półfinałów [12 głosów] – 48%
Słaba gra Szwedów, którzy byli poprzednimi mistrzami Europy do lat 21 [5 głosów] – 20%
Coś innego [4 głosy] – 16%
Brak Włochów w finale [3 głosy] – 12%
Brak Anglików w finale [1 głos] – 4%

PS. Trzecie miejsce zajęła możliwość o nazwie „coś innego” – za pośrednictwem komentarzy możecie śmiało wyznać nam, co jeszcze Was rozczarowało!

Karol Linetty, fot. wyborcza.pl

Co powiedzieli o nas inni?

Z organizacji i całego turnieju w Polsce, co najważniejsze, zadowolona jest sama UEFA. Tuż po finale swoje zadowolenie wyraził Aleksander Čeferin, prezydent europejskiej federacji piłkarskiej. Całe przedsięwzięcie określił jako fantastyczne, pochwalił również poziom rozgrywek i samą organizację. Zwrócił również uwagę na znakomitą frekwencję na stadionach. Szczególnie dobrze zabrzmiało z jego ust że Włochom za dwa lata trudno będzie powtórzyć organizacyjny sukces.
W podobnym tonie wyrażał się o imprezie Zbigniew Boniek, który tak samo uznał ją za fantastyczną i ciężką do powtórzenia.

Najpiękniejsze bramki

Powiedzieć możemy jedno – na turnieju młodzieżowców w Polsce zdecydowanie królowały mocne i efektowne strzały z dystansu, które prawie zawsze bardzo cieszą oczy kibiców (no chyba, że kibiców drużyny, która traci gola – wtedy trochę mniej).

Wybrałyśmy dla Was kilka najładniejszych goli, których oglądanie jest czystą przyjemnością.

Lorenzo Pellegrini (54. minuta, gol na 0:1, Dania – Włochy)

Łukasz Moneta (6. minuta, gol na 1:0, Polska – Szwecja)

Bruma (77. minuta, gol na 1:2, Portugalia – Hiszpania)

Mitchell Weiser (40. minuta, gol na 1:0, Niemcy – Hiszpania)

Michael Lüftner (85. minuta, gol na 3:1, Czechy – Włochy)

Marco Asensio (16. minuta, gol na 2:0, Hiszpania – Macedonia)

Bruma (22. minuta, gol na 0:2, Macedonia – Portugalia)

Saúl Ñíguez (wszystkie 3 gole – 53., 65., 74. minuta, Hiszpania – Włochy)

Demarai Gray (6. minuta, gol na 1:0, Anglia – Polska)

Michal Trávník (24. minuta, gol na 1:0, Czechy – Włochy)

Ľubomír Šatka (73. minuta, gol na 3:0, Słowacja – Szwecja)

Nikola Gjorgjev (83. minuta, gol na 1:2, Serbia – Macedonia)

Davie Selke (53. minuta, gol na 1:0, Niemcy – Dania)


Jak podobało się Wam Euro? Żałujecie, że to już koniec? Podzielcie się z nami swoją opinią!

Udostępnij:

Agnieszka Miszczak

Zakochana w reprezentacji Chorwacji i piłce nożnej w wydaniu bałkańskim. Jej ulubionymi klubami są Juventus, Dinamo Zagrzeb, darzy sympatią także Real Madryt. Jakiś czas temu pokochała Serie A na zabój. Prawdopodobnie największa fanka Mandżukicia na świecie. Liga Mistrzów to dla niej świętość i chce, aby hymn tych rozgrywek zagrano na jej ślubie zamiast marszu Mendelsona.

You may also like...