2. runda eliminacji LE i LM: wygrana Legii, remis Jagiellonii i przegrana Lecha

Za nami pierwsze mecze 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Swoje spotkania rozegrały Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok i Lech Poznań. Arka Gdynia do rywalizacji przystąpi 27 lipca.

Jakiś czas temu przedstawiałyśmy Wam rywali polskich ekip w eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W 1. rundzie eliminacji LE Jagiellonia Białystok pewnie pokonała Dinamo Batumi 5:0 w dwumeczu, a Lech Poznań rozgromił FK Pelister aż 7:0. Legia Warszawa swoje zmagania rozpoczęła dopiero 12 lipca od 2. rundy eliminacji LM. Jak poszło jej w wyjazdowym meczu przeciwko IFK Mariehamn i jak rywalizację w 2. rundzie zainicjowały Jaga i Kolejorz, które udały się do Azerbejdżanu i Norwegii?

IFK Mariehamn 0:3 (0:3) Legia Warszawa

[8′ Guilherme (kar.), 40′ Nagy, 44′ Hämäläinen]

Legioniści świetnie zaczęli tegoroczne zmagania z europejskimi pucharami. Z Krzysztofem Mączyńskim w wyjściowym składzie od pierwszego gwizdka udowadniali swoją wyższość. Już w 8. minucie za sprawą silnego strzału Guilherme wyszli na prowadzenie. Dobitka Dominika Nagy’a i podcinka Kaspera Hämäläinena dały spokojne prowadzenie do przerwy. Dzięki temu mistrzowie Polski mogli spokojnie dograć drugą połowę małym nakładem sił. Po godzinie gry Hämä mógł dobić swoich rodaków, ale po jego strzale głową świetnie interweniował golkiper gospodarzy. Finowie mieli swoje „momenty” (zwłaszcza w pierwszej połowie), ale na dobrze dysponowaną Legię to było za mało. Rewanż w Warszawie zdaje się być formalnością.

FK Gabala 1:1 (0:1) Jagiellonia Białystok

[48′ Joseph-Monrose – 15‚ Romanczuk]

Mieszane uczucia towarzyszą w Białymstoku wynikowi czwartkowego meczu. Z jednej strony bramkowy remis na wyjeździe daje spore szanse na awans, jednak starcie było do wygrania. W 15. minucie Taras Romanczuk świetnie wyskoczył do dośrodkowania z rzutu rożnego i głową dał prowadzenie Jagiellonii. Kwadrans przed końcowym gwizdkiem niesamowitej okazji nie wykorzystał Arvydas Novikovas. Litwin w sytuacji sam na sam huknął w bramkarza, a mógł podać futbolówkę do dwóch lepiej ustawionych kolegów. Obie ekipy zaliczyły wiele akcji podbramkowych i gdyby nie bramkarze, to wynik mógłby być dużo wyższy. Wyjazdowy remis z etatowym uczestnikiem fazy grupowej Ligi Europy należy traktować z szacunkiem. Fani Jagi z dużym optymizmem mogą wyczekiwać na rewanż i liczyć, że mocny u siebie wicemistrz Polski zdoła wyeliminować azerską przeszkodę.

FK Haugesund 3:2 (1:0) Lech Poznań

[24′ Abdi, 71′ Hajradinović, 74′ Ibrahim – 75′ Majewski, 90+3′ Jevtić (kar.)]

W najgorszej sytuacji po pierwszych meczach znajduje się Lech Poznań. Kolejorz był już w położeniu niemal tragicznym przegrywał… 0:3, a jego gra nie pozwalała myśleć o odwróceniu wyniku. Fatalnie zachowująca się obrona na czele z Łukaszem Trałką popełniała szkolne błędy, które skrzętnie wykorzystywali Norwegowie. Wreszcie w 75. minucie Radosław Majewski trafił do siatki i… zamiast wziąć piłkę pod pachę i popędzić w stronę środkowego koła, zabrał swojej ekipie cenne minuty na odrobienie strat, prezentując cieszynkę. W doliczonym czasie sfaulowany w polu karnym rywali został Mihai Răduţ, a rzut karny na gola zamienił Darko Jevtić. Dzięki temu Lech zachował szanse na awans do następnego etapu walki o wymarzoną Ligę Europy. W Poznaniu 3. siła poprzedniego sezonu Ekstraklasy musi pokazać porządną piłkę, by zameldować się w kolejnej rundzie.

Nie możemy zapomnieć o Arce Gdynia. Sensacyjni zdobywcy Pucharu Polski wezmą udział, podobnie jak Lech i Jagiellonia, w piątkowym losowaniu 3. rundy eliminacji do Ligi Europy. Gdynianie zagrają ze zwycięzcą dwumeczu FC Midtjylland Ferencvarosi TC.

Które polskie drużyny awansują do faz grupowych?