Polacy na zapleczu niemieckiej Ekstraklasy – Tag 1

2. Bundesliga powróciła z wakacji i na kolejne tygodnie zapełni nasze weekendowe plany! Sporo rewolucji, zmian oraz tym podobnych już za nami. Okres przygotowawczy już minął, nowi zawodnicy sprawdzą się teraz tak „na poważnie”. Jak minęła kolejka inauguracyjna? Zapraszamy do sprawozdania!

Nowe twarze

FC Ingolstadt 04 i SV Darmstadt, Holstein Kiel, MSV Duisburg i SSV Jahn Regensburg – te drużyny zastąpią VfB Stuttgart, Hannover 96, Karlsruher SC, Würzburger Kickers i TSV Monachium w tym sezonie.

SSV można rzecz, że to przypadek pokroju Kickersów. Dokładnie tych Kickersów, którzy w kampanii 16/17 po awansie po kolei z Regionalliga Bayern i 3. Ligi, cieszyli się z roli beniaminka zaplecza Bundesligi.

FWK, można rzec, sezon temu debiutowali na poziomie 2. Bundesligi (w rozgrywkach 77/78 występowali w 2. Bundesliga Süd; prócz niej równocześnie była także 2BL Nord, jednakże futbol dzisiejszy, a ten z lat wcześniejszych to dwie różne bajki) i po świetnie zapowiadającej się pierwszej części sezonu, nie unieśli ciężaru presji, spadając z powrotem klasę niżej w naprawdę przykrych okolicznościach (w rundzie rewanżowej nie wygrali ani jednego meczu). Mamy nadzieję, że drużyna z Regensburga nie podzieli losów fenomenu rundy jesiennej minionej kampanii i ponownie zagości w elicie krajowej!

W Kiel po 36 latach na powrót zawitała 2. Bundesliga. MSV Duisburg po roku absencji powraca do 2. Ligi. Dwie różne przepaści, dwie różne historie, jednak ten sam cel – zacięta walka o pozostanie w lidze.

Ingolstadt i SV Darmstadt w sezonie 2014/15 wywalczyli promocję do pierwszej ligi, gdzie udało im się utrzymać dwa lata. Niestety zwyciężył tak zwany syndrom „drugiego sezonu“, gdzie nie byli w stanie poradzić sobie z przeciwnikami.

Jak będzie w tym sezonie? Przekonamy się w przeciągu najbliższych miesięcy.

Nowe twarze – nowe ciacha

Nowy sezon, nowi piłkarze. Taka kolej rzeczy, kluby poszukują wzmocnień i zastępstw za kluczowych graczy, aby skutecznie dążyć do ustalonych sobie wcześniej celów.

Jak dobrze wiemy, nasza strona nie ogranicza się tylko do informowania o najświeższych wiadomościach ligowych. To także ta druga, bardziej przyjemna strona…

Niewątpliwie do miana ciach 2. Bundesligi zaliczyć można Lucasa Hufnagela. Dla 23-letniego Gruzina jest to drugi sezon w barwach 1. FC Nürnberg na zasadzie wypożyczenia z SC Freiburg.

Antonio Colak! Kto oglądał polską ligę, ten wie, o kogo chodzi. Kto interesuje się niższymi klasami ligowymi w Niemczech tak samo ????. 23-letni napastnik przez nadchodzące ligowe tygodnie będzie nosił trykot FC Ingolstadt.

Powracamy jeszcze chwilę do Norymbergi, aby przywitać młodego (ledwo wszedł w dorosłość!) pomocnika FCN, który do der Clubu trafił z rezerw TSV Monachium. Nasze drogie panie, oklaski dla Alexandra Fuchsa!

Dla Patricka Weihraucha to drugi sezon w profesjonalnym futbolu. Minione rozgrywki spędził w barwach FWK po których spadku związał się trzyletnim kontraktem z Arminią Bielefeld. Wcześniej poznał obie szkółki z Monachium.

Ciężkie początki

Spadkowicze i beniaminki na dzień dobry w większości zaliczyły „falstart”, przegrywając swoje spotkania. Z szeregu wyrwał się SV Darmstadt, które na własnym terenie powstrzymało SpVgg Greuther Fürth, ogrywając ich 1:0. Kilka z drużyn zainspirowała się poczynaniami w Ekstraklasie i dzielnie utrzymywała remis po pierwszej połowie.

Jednak zacznijmy od początku kolejki, nie uprzedzajmy faktów.

Piątek, godzina 20:30. Na Rewirpowerstadion rozbrzmiał pierwszy gwizdek w sezonie 2017/18. Po przeciwnych stronach boisk stoją drużyny VfL Bochum i FC St. Pauli. Statystyki meczowe minimalnie przemawiały nad gospodarzami, jednak w 65. minucie Christopher Buchtmann sprawił, że po zakończeniu meczu triumfowała drużyna z Hamburga.

W taki sposób wpadła pierwsza bramka w tym sezonie 2. Bundesligi:

W sobotę na „pierwszy strzał” poszedł pierwszy ze spadkowiczów, do którego przyjechała drużyna ze stolicy. Mecz był pełen agresji, emocji i zmarnowanych okazji, a bramka, nie bez przyczyny okraszona mianem „Traumtor”, Christophera Trimmela tylko pieczętuje to widowisko.

O 15:30 ruszyły spotkania w Bielefeld i Darmstadt. Arminia dzięki bramce Andraža Šporary z 90 minuty mogli się cieszyć z wygranej i… chwilowego fotela lidera.

Ku zaskoczeniu wszystkich, goście jako pierwsi wyszli na prowadzenie, a ten stan rzeczy utrzymali przez szesnaście minut. Później, z punktu widzenia kibiców SSV, było gorzej. Jednakże sezon jest długi, to dopiero pierwsza kolejka!

Cytując nagłówek od transfermarkt.de „Kapitan Sulu zatroszczył się o zwycięstwo Lilii na sam początek”. Dzięki zagraniu Tobiasa Kempe drugi ze spadkowiczów mógł się cieszyć ze zdobytych trzech oczek. Jak widać na załączonym wideo, duży wkład w bramkę miał… goalkeeper przyjezdnych. Wynik mógł się skończyć przynajmniej remisem, jednak w 78 minucie bramkarz SV powstrzymał najlepszą możliwość SpVgg, jaką wykreował Jürgen Gjasula.

FCK najchętniej wymazałoby niedzielny mecz z pamięci kibiców i swojej. Porażka, do której największy wkład miał właśnie bramkarz nie będzie zbyt przyjemnym wspomnieniem. Marius Müller, bo to o nim mowa, to goalkeeper RB Lipsk, który kampanię 2017/18 spędzi w Kaiserslautern. W dwóch spotkaniach towarzyskich, w jakich zagrał, stracił cztery bramki, a FCK odnotowało dwie porażki. Mecze sparingowe nie powinny być wyznacznikiem formy zawodnika, ale mamy wrażenie, że Müller i FCK będą mieli ze sobą ciężko. Będące w dobrej dyspozycji FCN zasłużenie wygrało, po tej kolejce w równie słusznie będąc liderem.

Ciekawostka: Przy wszystkich trzech bramkach swój wielki udział miał Sebastian Kerk, nowy-stary piłkarz drużyny z Frankonii, za co został wybrany zawodnikiem meczu.

Z powodu wielkich opadów deszczu po dwunastu minutach przerwano mecz pomiędzy 1. FC Heidenheim a Erzgebirge Aue.

Do nie lada sensacji doszło w Kiel, gdzie miejscowe Holstein podejmowało SC Sandhausen. W 74 minucie na tablicy widniało 2:0 dla gości, a po chwili wynik już ulegał zmianie. Jednak największa niespodzianka przyszła w doliczonym czasie gry, gdy były piłkarz Borussii Dortmund, Marvin Ducksch, umieszczał piłkę w siatce. Cały stadion zawrzał, sam piłkarz też, za co arbiter ukarał go żółtym kartonikiem. Cóż, w takiej sytuacji, w dodatku w takim meczu i po TAKIEJ bramce zdecydowanie było warto!

Dynamo Drezno rzutem na taśmę pokonało trzeciego beniaminka, MSV Duisburg. Wygraną S.G.D. przyniósł, pozyskany w tym lecie z SG Sonnenhof Großaspach, Lucas Röser (i jego głowa).

Zmagania zakończył mecz pomiędzy Fortuną Düsseldorf a Eintrachtem Brusznwik. Wszyscy ci, którzy uważają, że gorąco jest tylko za oknem, zdecydowanie nie widzieli tego ognia, jaki panował w ostatnim spotkaniu! Szybka piłka, kontry i co najważniejsze: spektakularne gole i świetne akcje!

Emocji nie brakowało, zdecydowanie – piłkarze wystawili cierpliwość arbitrów na wielką próbę, co jeden z nich przypłaci zawieszeniem… Quirin Moll, bo to o nim mowa, pokazał się nam nie tylko od tej „brutalniejszej” strony…????

piątek 28.07, godz 20:30

• VfL Bochum 0:1 St. Pauli

[65′ Christopher Buchtmann]
    Waldemar Sobota (St. Pauli) został zmieniony w 90 minucie. Martin Kompalla (VfL Bochum) oglądał to spotkanie najwyżej z wysokości trybun.

[56′ Aytaç Sulu]
    Artur Sobiech spędził na boisku niemal cały mecz – boisko opuszczał w pierwszej minucie doliczonego czasu.