Bezbramkowy remis Polski z Urugwajem w pożegnalnym meczu Artura Boruca

Artur Boruc

Reprezentacja Polski zremisowała 0:0 z Urugwajem na Stadionie Narodowym. To pierwsze spotkanie kontrolne przed zbliżającym się przyszłorocznym mundialem w Rosji. Biało-czerwoni mieli okazję przetestować grę bez największej gwiazdy zespołu, Roberta Lewandowskiego, który leczy niegroźny uraz. Z reprezentacją w 65. występie pożegnał się Artur Boruc.

Przed meczem za 50 meczów w narodowych barwach uhonorowani zostali Kamil Glik i Łukasz Piszczek. Pamiątkową koszulkę w związku z zakończeniem reprezentacyjnej kariery otrzymał także Artur Boruc.

W pierwszych minutach zawodnicy z Ameryki Południowej lekko przeważali, jednak to Polacy mogli szybciej wyjść na prowadzenie. W 9. minucie Rodrigo Bentancur był bliski pokonania własnego bramkarza, ten jednak sparował piłkę na poprzeczkę. Mecz nabierał tempa. Swoje okazje miał Kamil Wilczek, który niestety wykazywał się dużą nieskutecznością. Sporo roboty spadło na debiutującego Jarosława Jacha, a ten nieźle wywiązywał się z obowiązków.

W 35. minucie Gaston Silva huknął na bramkę strzeżoną przez Boruca, ale król Artur fantastycznie interweniował. Niedługo później, w 44. minucie, wszyscy kibice zgromadzeni na PGE Narodowym wstali. Boruc, zgodnie z zapowiedziami, zaczął schodzić z murawy. Pozostali reprezentanci utworzyli szpaler, a widownia podniosła specjalnie przygotowane kartki.

Boruc, ocierając łzy, przekazał opaskę kapitańską Łukaszowi Fabiańskiemu. Rzucił jeszcze swe rękawice kibicom, a następnie zniknął w tunelu. Tym samym skończyła się pewna era w kadrze, zaczęta dnia 28 kwietnia 2004 roku.

Na początku drugiej połowy najbardziej aktywnym zawodnikiem był Jakub Błaszczykowski. Dwukrotnie zabrakło mu niewiele do otworzenia wyniku. Urugwajczycy odpowiedzieli uderzeniem z rzutu wolnego Mauricio Lemosa, jednak dobrze między słupkami zachował się Fabiański. Defensorzy zarówno urugwajscy, jak i polscy, unikali błędów i prezentowali się bardzo solidnie.

W 81. minucie Los Celestes jedyny raz stracili koncentrację, co mógł błyskawicznie wykorzystać Kamil Grosicki. Uderzenie pomocnika Hull zatrzymało się na bocznej siatce. W doliczonym czasie gry Polacy mieli jeszcze okazję na zwycięstwo rzutem na taśmę, ale dośrodkowanie Macieja Rybusa z rzutu wolnego zostało bez problemów wybite. Z pewnością Adam Nawałka wyciągnie z tego spotkania wiele wniosków.

Następny mecz towarzyski naszej kadry już w poniedziałek – w Gdańsku o 20:45 podejmiemy Meksyk, który w piątek zremisował z Belgią aż 3:3.

Polska 0:0 Urugwaj